Chybová zpráva

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 579 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/menu.inc).

Dopravní podnik chystá rekord. Koupí 620 autobusů

  • Posted on: 8 December 2008
  • By: admin

V Česku se vyrábí čím dál více autobusů, zájem o ně na ale našem trhu v poslední době klesal. Letos by se to mělo změnit. Pražský Dopravní podnik vypisuje největší zakázku v historii české autobusové dopravy. Během několika let chce koupit 620 vozů, tedy více než polovinu svého vozového parku. Firma v loňském roce nekoupila ani jeden autobus a i to je podle výrobců autobusů důvod, proč u nás trh tak stagnoval. "Věříme, že tak velká soutěž nám přinese i lepší podmínky, než kdybychom vypisovali několik menších soutěží," uvedl generální ředitel pražského Dopravního podniku.

Firma vypsala soutěž v několika různých variantách podle pohonu vozů. Většinu však budou tvořit nízkopodlažní naftové autobusy. Dopravní podnik má dohromady necelých 1 200 autobusů, jejichž průměrné stáří dosahuje devíti let. Dá se očekávat střet tří velkých výrobců, jejichž autobusy mají v Česku původ: Iveco (bývalá Karosa), SOR Libchavy a autobusová divize Mercedesu EvoBus, který část autobusů vyrábí ve svém závodě v Holýšově.

"Do soutěže půjdeme, ještě ale nejsme rozhodnuti, s jakými konkrétními autobusy," uvedl Luděk Bína ze společnosti EvoBus. Jeden z možných modelů se v Česku vůbec nevyrábí.

Kdo nahradí Karosu
Pro firmy je zakázka důležitá nejen kvůli zajištění nových prodejů, ale i prestiži. Zatím je většina pražských autobusů značky Karosa, nyní vystupující jako Iveco Czech Republic. Loni o trošku menší soutěž dělala společnost Icom pro své regionální linky a v ní Iveco prohrálo: stovky nových autobusů budou po Vysočině a dalších oblastech jezdit se značkou Mercedes.

V Česku se prodejům nových prostředků hromadné dopravy na rozdíl od osobních nebo nákladních aut příliš nedaří. Loni se jich u nás prodalo 949, jen o pět kusů více než rok předtím. Podle výrobců i dopravců za tím stojí hlavně nedostatek peněz v autobusové dopravě. I proto stoupá stáří českého vozového parku.

"Domácím výrobcům autobusů se přitom vede naopak slušně: loni se u nás vyrobilo 3 357 autobusů, poprvé celková produkce překročila tři tisíce kusů ročně. Za celý rok tak výroba stoupla o více než třináct procent, především díky exportu. Ten stoupl téměř o čtvrtinu. Největší růst loni zaznamenalo vysokomýtské Iveco. Daří se mu hlavně v Itálii a ve Francii. Do Francie firma prodala téměř třetinu všech svých autobusů a meziročně tam zvýšila odbyt o pětinu.

"Do Itálie jsme prodeje ztrojnásobili," říká obchodní ředitel Iveka Libor Doubek.

Rekordní roky bývalé Karosy mohou pokračovat, firma dál zvětšila svoji kapacitu. Ve firmě si hodně slibují od startu nového autobusu pro městskou hromadnou dopravu.

Iveco rozšiřuje nabídku, SOR chystá trolejbus
Vozidlo označované jako low entry je zčásti nízkopodlažní, ale je oproti klasickému plně nízkopodlažnímu autobusu levnější. Především v tuzemsku takový vůz v nabídce Iveca chyběl a díky tomu například na zdejším trhu rychle uspěl jeho konkurent, společnost SOR Libchavy.

Ta za loňský rok hlásí rovněž rekordní čísla, i když nárůst nebyl zdaleka tak prudký, jako tomu bylo v minulých letech. Celkem v Libchavách vyrobili 417 autobusů. K dalšímu růstu by však mohlo dojít už letos. Firma se chystá začít vyrábět trolejbusy, především na východní trhy.

"Budou postaveny na platformě našich autobusů. Na elektrovýzbroj máme vlastní koncepci," uvedl jednatel Petr Hájek. Výrobci letos očekávají dobrý rok. I díky ohlášeným veřejným soutěžím. "Čekáme dobrý rok, klíčová bude hlavně soutěž v Praze," říká Doubek.