Tatra T3R.PLF

T3R PLF na dni otevřených dveřích (2015, M. Vyskočil)

Tatra T3R.PLF (používá se též označení T3R.PVN) je novostavba částečně nízkopodlažní tramvaje vycházející z typu Tatra T3.


Historie

Po úspěšném zahájení výroby vozové skříně VarCB3 firmami ČKD Pragoimex a Krnovské opravny a strojírny (KOS) pro tramvaje typů T3R.EV a T3R.PV byla stejnými společnostmi vyvinuta částečně nízkopodlažní skříň VarCB3LF, která byla poprvé použita u ostravských vozů Vario LF. Protože jiní provozovatelé tramvajové dopravy nepožadovali např. asynchronní elektrickou výzbroj, byl zkonstruován nový typ T3R.PLF.

V Liberci se pro nové vozy chystalo vytvoření částečně nízkopodlažních tramvajových souprav. Prvním vozem měla být (a také je) nízkopodlažní tramvaj T3R.PLF. Ta nemohla být spřažena s druhým vozem tohoto typu, protože je přibližně o 1 m delší než původní vozy T3, a tak by mohly vyvstat provozní problémy (např. nedostatečná délka zastávkových ostrůvků). Jako druhý vůz soupravy tak byla určena tramvaj T3R.PV, která má shodnou délku s „té trojkou“.

Všechny vyrobené vozy T3R.PLF jsou tzv. papírovými rekonstrukcemi starších vozů T3. Ve skutečnosti byly z těchto vyřazovaných tramvají použity pouze doklady a některé drobné součástky.


Modernizace

Na rozdíl od tramvají Vario LF byla na vozy T3R.PLF namontována klasická čela vozů T3. Bylo to z toho důvodu, aby byla soupravou T3R.PLF + T3R.PV vytvořena vzhledově téměř shodná dvojice tramvají. Vozy T3R.PLF obdržely elektrickou výzbroj TV Progress a polopantograf (pražské vozy mají ovšem klasický pantograf). Stanoviště řidiče a rovněž i interiér jsou dle posledních modernizovaných tramvají T3. Jistým prvkem modernizace je i nízkopodlažní střední část vozu.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 15,1 m
Šířka: 2,48 m
Výška: 3,185 m
Hmotnost prázdného vozu: ??
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
127
22
105
Výkon motorů: 4 x 44 kW
Napájení: ??
Maximální rychlost: 65 hm/h
Fotogalerie vozu: 
T3R.PLF zachycená u strossmayerova náměstí na lince 6 (2012, M. Vyskočil)
T3R PLF na DOD Vozovny Pankrác (2014, M. Vyskočil)
T3R.PLF zachycená u Vozovny Žižkov na lince 25 (2012, M. Vyskočil)