Vario LF

Vario LF (používají se též označení Tatra T3R.EVN nebo Tatra T3RN.EV) je novostavba částečně nízkopodlažní tramvaje vycházející z typu Tatra T3.
Nadšenci, zabývající se tramvajovou dopravou, mluví o Variu LF jako o „waně“ (dle tvaru pomyslného podélného řezu vozu s nízkopodlažní částí uprostřed).


Historie

Po úspěšném prezentování nové vozové skříně VarCB3 (pro tramvaje T3R.EV a T3R.PV) vyvinuly společně firmy ČKD Pragoimex a Krnovské opravny a strojírny (KOS) nízkopodlažní variantu této skříně označenou jako VarCB3LF (LF = Low Floor = anglicky nízká podlaha), která je však přibližně o 1 m delší než skříně vozů T3, které má nahrazovat. Obdobně jako u vysokopodlažního typu lze na skříň tramvaje Vario LF přichytit různá čela.

Některé vozy Vario LF jsou vedeny jako modernizace vozů T3 (tyto jsou označeny jako Vario LFR.E; ostatní mají označení Vario LF.E), i když s původními tramvajemi nemají fyzicky absolutně nic společného.


Modernizace

Vario LF vychází z modelů: T3 (klasická tramvaj) -> T3R.PLF (novostavba prodloužené verze předchozí tramvaje, má nízkopodlažní střed) -> Vario LF (oproti předchozí verzi má mimojiné nový design a odlišnou elektrickou výzbroj).

Tramvaje vycházejí z typu Tatra T3R.EV. Střední část vozu je nově nízkopodlažní. Právě ta byla důvodem k prodloužení celé tramvaje (aby nízkopodlažní část měla rozumnou velikost). Na vozy byla dosazena nová čela dle návrhu Ing. arch. Františka Pelikána. Rovněž vozy obdržely polopantograf. Interiér i stanoviště řidiče je ve stylu posledních zmodernizovaných tramvají T3. Obdobně jako vozy Tatra T3R.EV obdržely tramvaje asynchronní elektrickou výzbroj TV Europulse.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 15,1 m
Šířka: 2,48 m
Výška: ??
Hmotnost prázdného vozu: 21,2 t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
116
32
84
Výkon motorů: 4x90 kW
Maximální rychlost: 65 km/h