Tatra KT8D5.RN2P

Tatra KT8D5.RN2P je typ tramvajového vozu, který vznikl modernizací československé tramvaje Tatra KT8D5.


Historie

Po zahájení modernizací vozů KT8D5 v Brně a Ostravě, rozhodl se tyto tramvaje rekonstruovat i největší český provozovatel vozů KT8D5, Dopravní podnik hlavního města Prahy. První vůz byl předán šumperské firmě Pars nova na jaře roku 2004. Po určitých problémech spojených s velkým rozsahem modernizace byla tato první tramvaj KT8D5.RN2P zprovozněna v dubnu 2005. V přestavbách se pokračuje tempem přibližně 5 vozů ročně. Pražský dopravní podnik plánuje takto zmodernizovat všech svých 47 tramvají tohoto typu.

V roce 2006 přistoupil k modernizacím svých vozů KT8D5 také poslední provozovatel tohoto typu na území Česka, Plzeňské městské dopravní podniky, které si vybraly „vzor Praha“, tedy obousměrnou variantu s novou elektrickou výzbrojí.


Modernizace

Přestavba se poměrně dost blíží brněnským vozům KT8D5R.N2. Oba krajní články prošly generální opravou, střední článek byl nahrazen novým nízkopodlažním. Zmodernizován byl interiér (např. nové sedačky, informační systém pro cestující) i stanoviště řidiče. Přesto se vyskytují odlišnosti: pražské vozy obdržely nové polopantografy, původní elektrická výzbroj byla nahrazena novou typu TV Progress. Řidič navíc může hlídat vnitřní i vnější prostor pomocí několika zabudovaných kamer.


Technické parametry

 

Délka (bez spřáhel): 30,3 m
Šířka: 2,5 m
Výška: 3,145 m
Hmotnost prázdného vozu: 38,5 t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
227
56
171
Výkon motorů: 8 x 47,5 kW
Napájení: ??
Maximální rychlost: 65 hm/h