Tatra RT6N2

Tatra RT6N2 je typ tramvajového vozu, který vznikl modernizací české tramvaje Tatra RT6N1.


Konec existence Pražské RT6N2

Ke konci roku 2009 byl vůz RT6N2 spolu s jeho předchůdcem RT6N1 odprodán společnosti ŽOS Nymburk, kde budou rozebrány a odprodány dál jako náhradní díly. Již se tedy s nimi nikdy nesvezeme :(.


Historie

Protože tramvaje RT6N1 nebyly kvůli četným závadám nikdy schváleny Drážním úřadem, musely od přelomu 20. a 21. století zůstat všechny vozy tohoto typu ve vozovnách. Dopravní podnik hlavního města Prahy se po několika letech rozhodl provést zásadní modernizaci, jejímž jediným cílem mělo být zprovoznění pražských tramvají RT6N1. Rekonstrukce prvního vozu proběhla v šumperské firmě Pars nova v letech 2004 a 2005. Po dodání modernizovaného vozu do Prahy začaly zkušební jízdy. Během nich se ale opět začaly vyskytovat různé problémy. V současné době je jediný vůz RT6N2 odstaven a nepředpokládá se, že by někdy mohl jezdit s cestujícími v pravidelném provozu. Z odstavených pražských vozů RT6N1 se vyndávají některé součástky, které se zkouší na voze RT6N2. Hovořilo se o odkoupení všech pražských „ertéšestek“ do Brna nebo Poznaně, tato města ale ztratila zájem.


Modernizace

Velké problémy měly původní tramvaje RT6N1 s brzdami středního podvozku. Ty byly proto při modernizaci vyměněny. Rovněž byly repasovány oba krajní podvozky. Původní elektrická výzbroj byla nahrazena novou typu TV Progress. Došlo také k různým úpravám vozové skříně, které byly vyvolány zkušenostmi z dřívějšího provozu. Pražský dopravní podnik vznesl rovněž několik specifických požadavků, které přímo nesouvisely se zprovozněním vozů RT6N. Jednalo se např. o přemístění polopantografu ze středu vozu nad první podvozek, úpravu ovládacího pultu řidiče, výměnu informačního systému pro cestující apod.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 26,28 m
Šířka: 2,44 m
Výška: 3,2 m
Hmotnost prázdného vozu: ??
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
176
46
130
Výkon motorů: ??
Napájení: ??
Maximální rychlost: ??
Fotogalerie vozu: