Tatra T3R.P

Tatra T3R.P

Tatra T3R.P (často se používá i označení Tatra T3P) je typ tramvaje, který vznikl modernizací československé tramvaje Tatra T3.


Historie

Po krachu firmy ČKD, která v 90. letech minulého století dodávala pro tramvajové modernizace elektrické výzbroje, se na českém a slovenském trhu objevila společnost Alstom (nyní Cegelec), která vyvinula novou elektrickou výzbroj TV Progress založenou na IGBT tranzistorech.

Prvnim vozem s touto výzbrojí se v roce 1999 stala ostravská tramvaj Tatra T3SUCS evidenčního čísla 1016. Protože však šlo hlavně o schválení výzbroje Drážním úřadem, interiér byl rekonstruován až následující rok, kdy se v Ostravě začaly provádět sériové modernizace na typ T3R.P.

V roce 2000 obdržela výzbroj TV Progress i pražská tramvaj T3 evidenčního čísla 6554. Kromě dosazení výzbroje však vůz nebyl nijak rekonstruován a sloužil spíše k ověřování vlastností nových prvků. Za vše jasně hovoří další přestavba této tramvaje v roce 2002, kdy byla zkušebně instalována nová výzbroj TV Europulse (viz Tatra T3R.E).

Již v roce 2000 začaly první dopravní podniky modernizovat své tramvaje na typ T3R.P. Pražský nechal zpočátku přestavbu na šumperské firmě Pars nova (ev. č. vozů 8211 - 8245), poté si ji prováděl sám (od ev. č. 8300). Ostravský a plzeňský dopravní podnik si tramvaje modernizoval sám (několik plzeňských vozů se modernizovalo v Ostravě). Ostatní (Olomouc, Brno) zpočátku svěřily přestavbu Ostravě, později společnosti Pars.


Modernizace

Přestože se vnější vzhled vozů změnil jen málo (nejvýznamnější je nová čelní orientace), v interiéru došlo k velkým změnám. Klasické laminátové sedačky byly nahrazeny čalouněnými značky zakotvenými do bočnice vozu, což usnadňuje čištění podlahy, v některých městech se objevuje i protiskluzová podlaha. Cestující jsou informováni moderními informačními panely a digitálními transparenty z LED diod. Byla použita elektrická výzbroj TV Progress s tranzistory IGBT, která tak nahradila starou a přežitou technologii odporové regulace. Životnost tramvaje se tak prodloužila minimálně o dalších 15 let.

U vozů, jejichž vozová skříň nebyla v dobrém stavu, se přistoupilo k radikální modernizaci - novostavbě skříně (viz typ Tatra T3R.PV).


Technické parametry

 

Délka (bez spřáhel): 30,3 m
Šířka: 2,5 m
Výška: 3,145 m
Hmotnost prázdného vozu: 38,5 t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
227
56
171
Výkon motorů: 8 x 47,5 kW
Napájení: ??
Maximální rychlost: 65 hm/h