Chybová zpráva

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 579 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/menu.inc).

Škoda 03T

Škoda 03T (Astra) v Plzni na Dni otevřených dveřích 7. 6. 2014)

Škoda 03T, známá spíše pod názvem Škoda Astra, Škoda Anitra (v Brně) nebo dříve také Škoda-Inekon LTM 10.08, je česká tříčlánková nízkopodlažní tramvaj. Svoji premiéru měla roku 1998, prototypy se objevily již na přelomu let 1997 a 1998.


Konstrukce

Jedná se o jednosměrný čtyřnápravový motorový částečně nízkopodlažní tramvajový vůz skládající se ze tří článků, které jsou navzájem spojeny kloubem a krycím měchem. V pravé bočnici se nacházejí čtvery předsuvné dveře (ve středním článku dvoje dvoukřídlé, v krajních jsou vždy jedny jednokřídlé). Střední článek je zavěšen mezi krajní články, které jsou umístěny na pevných podvozcích. Vozové skříně jednotlivých článků mají ocelové kostry svařené z ohýbaných a uzavřených profilů a z materiálů, u nichž byla zvýšena odolnost proti korozi. Na střeše vozidla je umístěna elektrická výzbroj, která umožňuje rekuperaci a snižuje tak spotřebu proudu u vozidla při jeho brzdění. Trakční motory jsou asynchronní a spolu s napěťovým střídačem IGBT mají rovněž určitý podíl na snížené spotřebě elektrického proudu oproti například odporové regulaci. Prostřední článek tramvaje je nízkopodlažní, s výškou podlahy 350 mm nad temenem kolejnice. Tvoří 50 % celé tramvaje. Ostatní články pak jsou ve výšce normální (780 mm), a tudíž jsou u dveří do nich vedoucích schody. Celý vůz je průchozí, při jeho navrhování bylo myšleno i na osoby se sníženou schopností pohybu a kočárky. Pod dveřmi středního článku je umístěna výsuvná plošina, podobně jako je tomu například u autobusů typů Irisbus Citybus a Mercedes Citaro.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 20,09 m
Šířka: 2,46 m
Výška: ??
Hmotnost prázdného vozu: 24,2 t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
155
42
113
Výkon motorů: 4 x 85 kW nebo 4 x 90 kW
Napájení: ??
Maximální rychlost: 70 hm/h

 

Fotogalerie vozu: 
Škoda 03T Astra v Plzni při oslavách 110 let PMDP
Škoda 03T Astra v Plzni při oslavách 110 let PMDP
Škoda 03T Astra v Plzni při oslavách 110 let PMDP