Chybová zpráva

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 579 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/menu.inc).

Škoda 05T

Škoda 05T, známá také pod názvem Škoda Vektra, je česká pětičlánková nízkopodlažní tramvaj, která vychází z předchozího typu 03T.


Konstrukce

05T je jednosměrný šestinápravový motorový částečně nízkopodlažní tramvajový vůz, který se skládá z pěti článků navzájem spojených klouby a krycími měchy. Vstup do vozu zajišťují šestery předsuvné dveře (čtvery dvoukřídlé a dvoje jednokřídlé).

Konstrukčně vychází tramvaj 05T z předchozího typu 03T (včetně předního a zadního čela, která však byla částečně inovována). Druhý a čtvrtý článek jsou zavěšeny mezi ostatní články, které jsou umístěny na pevných podvozcích. Zatímco 4 články mohly být po drobných úpravách převzaty z 03T, střední článek musel být vyprojektován úplně nově. Elektrická výzbroj je stejně jako u předchůdce umístěna na střeše vozu. Zajímavostí je, že se jedná o nejdelší tramvaj, která kdy byla v Česku postavena.

V tramvaji jsou tři výškové úrovně podlahy. Nízkopodlažní (podlaha ve výší 350 mm nad temenem kolejnice) jsou zavěšené články (tedy druhý a čtvrtý). První a pátý má podlahu ve standardní výši 780 mm. Nový třetí článek byl navržen s podlahou ve výšce 620 mm.

Tramvaj 05T vznikla spíše jako testovací vzorek. Velká hmotnost spojená s pouhými šesti nápravami zapříčiňuje velké opotřebení jak náprav a kol, tak tramvajových tratí.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 31,93 m
Šířka: 2,46 m
Výška: 3,46 m
Hmotnost prázdného vozu: 24, 2t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
330
66
264
Výkon motorů: ??
Napájení: ??
Maximální rychlost: 70 hm/h
Fotogalerie vozu: