Chybová zpráva

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 579 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/menu.inc).

Škoda 13T

Je model české nízkopodlažní tramvaje. Byl vyvinut pro Brno, vychází však z typu 14 T zkonstruovaného pro Prahu. Od svého předchůdce se odlišuje jenom v určitých drobnostech. Design tramvaje navrhla firma Porsche Design Group, dceřinná společnost automobilky Porsche.


Konstrukce

13 T je jednosměrný šestinápravový motorový a částečně nízkopodlažní tramvajový vůz. Skládá se z pěti článků, které jsou navzájem spojeny klouby a krycími měchy. Nízkopodlažní jsou druhý a čtvrtý článek, které jsou zavěšeny mezi okolní články. Neotočné hnací podvozky se nacházejí pod krajními články a prostředním článkem. Pro vstup a výstup cestujících slouží šestery předsuvné dveře na pravé straně vozové skříně. Nízkopodlažní články mají po dvou dvoukřídlých dveřích, krajní články pak vždy jedny jednokřídlé. Na rozdíl od pražské verze tramvaje (14 T) první dveře nevedou do kabiny řidiče, ale do prostoru pro cestující. Vozy jsou vybaveny digitálními informačními panely. V interiéru se pak nachází další dva oboustranné LCD displeje, které jsou určeny pro informace o trase a pro reklamu. Kabina řidiče je plně klimatizována; nachází se zde také dva monitory kamerového systému (4 kamery snímají vnějšek vozidla, 4 vnitřek).


Informace ze stran výrobce

Snadný nástup do vozidla

Nástupní hrana dveří ve výšce 350 mm nad TK umožňuje snadný nástup cestujících do vozidla. Plná bezbariérovost v jakémkoliv místě tratě je zajištěna pomocí výsuvné plošiny v prostoru širokých vstupních dveří. Užitečná plocha nízkopodlažní časti vozidla představuje 50 % celkové užitné plochy.

Komfortní a praktický interiér

V prostorném interiéru je počítáno s dostatkem místa pro osoby se sníženou pohyblivostí. Pohodlná čalouněná sedadla jsou opatřena vyměnitelnými, snadno čistitelnými potahy. K pohodlí cestujících navíc slouží přehledný informační systém.

Vysoká dynamika

Tramvaj 13 T disponuje dostatečným rozjezdovým i brzdným výkonem, plná adhese je samozřejmostí. Jízda v obloukovitých tratích je usnadněna počítačovým řízením, které neumožňuje průjezd obloukem vyšší než bezpečnou rychlostí..

Speciální vybavení

V základním provedení pro společnost Dopravní podnik města Brna, a. s. jsou tramvaje vybaveny kamerovým systémem (CCTV), klimatizovanou kabinou řidiče a informačním systémem pro cestující včetně několika LCD monitorů.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 30,06 m
Šířka: 2,46 m
Výška: 3,70 m
Hmotnost prázdného vozu: 38,3 t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
193
68
125
Výkon motorů: 6 x 90 kW
Napájení: ??
Maximální rychlost: 70 km/h