Chybová zpráva

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 579 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/menu.inc).

Škoda 14T

Je česká nízkopodlažní tramvaj. Tento typ je od začátku roku 2006 v provozu v Praze. Výrobcem je společnost Škoda Transportation z Plzně, design navrhla firma Porsche Design Group, dceřiná společnost automobilky Porsche. Mezi nadšenci zabývajícími se kolejovými vozidly bývá tato tramvaj přezdívána Porschetra


Konstrukce

14 T je jednosměrný šestinápravový motorový částečně nízkopodlažní tramvajový vůz. Skládá se z pěti článků navzájem spojených klouby a krycími měchy. Na pravé straně vozové skříně se nachází patery dveře pro vstup cestujících (dvoje dvoukřídlé a jedny jednokřídlé) a jedny jednokřídlé dveře pro řidiče.Tramvaj 14 T je částečně nízkopodlažní a částečně se sníženou podlahou (ta je sice níže než u normálních vozidel, stále je však přechod k nízkopodlažní části řešen schodem). Kabina řidiče je oddělena kompletně od prostoru pro cestující. Hlavním přístrojem v kabině řidiče je multifunkční zobrazovač s barevnou obrazovkou, jehož základem je český programový systém Control Web. Vozidlo je srovnatelné s tramvají Tatra KT8D5, a to jak délkou, tak i kapacitou.Vůz je vybaven třemi hnacími podvozky, může vyjet stoupání až 85 promile. Stejně jako vozy Tatra KT8D5R.N2P (modernizované KT8D5) je i 14 T vybavena kamerovým systémem, díky němu tak může řidič sledovat, co se děje v celé tramvaji. Vozidlo má tři typy brzd: elektrohydraulickou střadačovou brzdu a elektromagnetickou kolejnicovou brzdu; hlavní provozní brzdou je pak elektrodynamická brzda, která umožňuje rekuperaci při brzdění a úsporu elektrické energie. Pro informaci cestujících byla tramvaj vybavena i digitálními transparenty (čelní + boční orientace s číslem linky a cílovou stanicí).


Informace ze stran výrobce

Snadný nástup do vozidla

Nástupní hrana dveří ve výšce 350 mm nad TK umožňuje snadný nástup cestujících do vozidla. Plná bezbariérovost v jakémkoliv místě tratě je zajištěna pomocí výklopných plošin v prostoru širokých vstupních dveří. Užitečná plocha nízkopodlažní časti vozidla představuje 50 % celkové užitné plochy.

Komfortní a praktický interiér

V prostorném interiéru je počítáno s dostatkem místa pro dětské kočárky a osoby se sníženou pohyblivostí. Pohodlná čalouněná sedadla jsou opatřena vyměnitelnými, snadno čistitelnými potahy. K pohodlí cestujících navíc slouží přehledný informační systém a systém Intercom.

Vysoká dynamika

Vzhledem k provozu na sklonově náročných tratích (až 85 ‰) disponuje tramvaj 14 T dostatečným rozjezdovým i brzdným výkonem, plná adhese je samozřejmostí. Jízda v obloukovitých tratích pražského centra je usnadněna počítačovým řízením, které neumožňuje průjezd obloukem vyšší než bezpečnou rychlostí.

Speciální vybavení

V základním provedení pro Dopravní podnik hl. m. Prahy jsou tramvaje 14 T vybaveny kamerovým systémem (CCTV) a oddělenou klimatizovanou kabinou řidiče.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 30,25 m
Šířka: 2,46 m
Výška: 3,40 m
Hmotnost prázdného vozu: 38,3 t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
269
69
209
Výkon motorů: 9 x 90 kW
Napájení: ??
Maximální rychlost: 60 km/h
Fotogalerie vozu: