Škoda 15T ForCity Alfa Praha

(obchodní název ForCity Alfa Praha) je tramvaj vyvinutá plzeňskou společností Škoda Transportation pro Dopravní podnik hl. m. Prahy, který její návrh vybral ve výběrovém řízení na dodávku 250 nových vozů v celkové hodnotě přibližně 17 miliard korun. Vychází ze zkušenosti s typem Škoda 14T již v Praze provozovaným. Na rozdíl od něj je však pouze tříčlánková jako starší typ Škoda 03T a jeho modifikace pro export do USA, plně nízkopodlažní a vrací se k tradiční koncepci PCC tím, že čtyři podvozky (pod klouby a na koncích) budou otočné, což je pro ostré pražské zatáčky potřeba, a přední část zúžená, aby v nich nevybočovala mimo jízdní profil tratě. Bude mít šest dvoukřídlých dveří a navíc samostatné pro řidiče. První vozy budou nasazeny do provozu v roce 2010, zkušební jízdy začnou již v roce 2009.


Obecné informace

Je 100% nízkopodlažná tramvaj která se vyrábí pro Prahu. Skládá se ze tří článklů má 6 dveří pro cestující a řidič má vlastní dveře. Desing tramvaje navrhnul Patrik Kotais.

Pražskou MHD poslední dobou zmítá jedna aféra za druhou. Generální ředitel, který nemá o fungování dopravy ani potuchy, nebo již zmíněná kontroverzní tramvaj Škoda 14t "Porsche", která je cestující veřejností prakticky zavrhnuta. Výrobce Škoda Transportation tudíž usoudil, že spolupráce se studiem Porsche design nebyla zrovna krokem správným směrem a tak se rozhodl, že novou obří zakázku na 250 tříčlánkových tramvají pro hlavní město svěří po designové stránce úspěšnějšímu partnerovi, designstudiu pana Patrika Kotase. Ten již v minulosti spolupracoval na vozech RT6, jejich vývoj však krachující ČKD nedokázalo dokončit a čtyři vozy stojí již 10 let v Pankrácké vozovně. DP se sice snaží vozy uvést do provozu, špatně zvolená koncepce však vše velice komplikuje. Design vozů RT6 však byl hodnocen natolik pozitivně, že právě nová Škoda 15t by se jim měla velice přiblížit.

V roce 2015 byla veřejnosti představena omlazená verze, která je oproti původní verzi navíc vybavena klimatizací a wi-fi, zároveň se změnilo provedení sedadel za nová plastová, která vycházejí z tzv. skořápek. Barva aktualizované verze je žluto-bílo s prvky stříbrné a černé.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 31,40 m
Šířka: 2,46 m
Výška: 3,6 m
Hmotnost prázdného vozu: ??
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
300
61
239
Výkon motorů: 16 x 45 kW
Napájení: 600 V ss +20%, -30%
Maximální rychlost: 60 km/h
Fotogalerie vozu: 
Škoda 15T v obratišti Vozovna Pankrác
Škoda 15T v obratišti Vozovna Pankrác
Kabina Škody 15T
Kabina Škody 15T
Interiér Škoda 15T
Původní verze interiérové orientace