Chybová zpráva

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 579 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/menu.inc).

Škoda 16T

Je česká pětičlánková nízkopodlažní tramvaj, která vychází z typu Škoda 05T. Design vozu (obdobně jako u 14T pro Prahu) navrhla společnost Porsche Design Group, dceřiná firma automobilky Porsche. V březnu 2008 začal výrobce pro vozy 16T (a dále pro 14T, 13T a 06T) požívat obchodní název Elektra.


Konstrukce

16T je jednosměrný šestinápravový motorový částečně nízkopodlažní tramvajový vůz. Skládá se z pěti článků, které jsou spojené klouby a krycími měchy. Na pravé straně vozové skříně se nachází šestery předsuvné dveře (čtvery dvoukřídlé, dvoje jednokřídlé).

Konstrukčně vychází tramvaj 16T především z typu 05T. Některé prvky (mj. i design) jsou odvozeny od tramvaje 14T. První, třetí a pátý článek je posazen na podvozcích, druhý a čtvrtý je zavěšen mezi okolní články. Podíl nízké podlahy (350 mm nad temenem kolejnice) dosahuje 65 %. Rozdíl ve výšce nízkopodlažní a vysokopodlažní části vyrovnává jeden schod. Elektrická výzbroj tramvaje je umístěna na střeše.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 30,25 m
Šířka: 2,46 m
Výška: 3,40 m
Hmotnost prázdného vozu: 38,3 t
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
279
69
210
Výkon motorů: 6x90 kW
Maximální rychlost: 70 km/h