Chybová zpráva

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _menu_load_objects() (řádek: 579 v souboru /home/www/tramvaje.net/www/tramvaje.net/includes/menu.inc).

Škoda 19T

Škoda 19T ve Vratislavy

Škoda 19 T se od stávajících wroclawských tramvají Škoda 16 T budou lišit obousměrností, barevným řešením exteriéru vozidla a pantografem umístěným nad středním článkem.


Výroba

Smlouva na dodávku 28 tramvají 19T do Vratislavi byla podepsána 2. dubna 2009.[1] Později byla navýšena o další tři vozy, celkový kontrakt tak dosahuje částky přibližně 2 miliardy korun.[2] První vyrobená tramvaj byla zástupcům Vratislavi představena v areálu Škody v Plzni dne 12. listopadu 2010.[3] Všechny vozy byly dodány do konce roku 2011. Jsou součástí projektu Tramvaj Plus, v rámci kterého má být pomocí moderních tratí a vozidel spojeno centrum města s fotbalovým stadionem, kde se v roce 2012 budou konat zápasy mistrovství Evropy ve fotbale.

Prototyp byl 23. listopadu 2010 převezen z areálu Škody do plzeňské tramvajové vozovny Slovany, kde byl složen a kde obdržel „prototypové“ evidenční číslo 117 (v řadě zkoušených vozů). Ještě téhož dne v noci vyjel do ulic města kvůli složení technicko-bezpečností zkoušky a od té doby absolvovala tramvaj několik zkušebních jízd po Plzni (kromě jedné odpolední výjimky pouze v nočních hodinách). Dne 3. prosince 2010 byla odvezena z areálu PMDP zpět k výrobci.[4] Ještě v průběhu prosince byl vůz předán vratislavskému dopravnímu podniku, který jej označil evidenčním číslem 3101.[5] Všechny vozy byly dodány do konce roku 2011.


Všeobecné informace

ŠKODA 19T je pětičlánková nízkopodlažní obousměrná tramvaj. Pracoviště řidiče je plně klimatizováno a je nově vybaveno kamerovým systémem, který snímá prostor exteriéru i interiéru vozidla. Tramvaj má tempomat, který umožní držet zvolenou rychlost vozu. Řídicí počítač dokáže také vhodně přizpůsobit rychlost při jízdě v oblouku, respektive při jízdě ze svahu. Nové tramvaje pro Wroclaw Š 19 T a Š 16 T se kromě rozdílu v obousměrnosti budou lišit ještě barevným řešením exteriéru vozidla a pantografem umístěným nad středním článkem. Tramvaje plzeňského výrobce mají charakteristický moderní design čela, který navíc umožňuje absorbovat náraz při nehodě. Komfortní cestování bude zaručeno moderním systémem řízení i pohodlným interiérem tramvaje s klimatizací prostoru pro cestující. Díky sníženému nástupu ve výšce 350 mm nad úrovní koleje mohou cestovat tramvají Škoda 19T i handicapovaní občané na vozíku. Nástup jim usnadní speciální elektrická výsuvná plošina. Zkoušky a běžný provoz jednosměrné 16T prokázaly, že vozidlo vyhovuje všem požadavkům zákazníka a vykazuje velmi dobré provozní vlastnosti. V oddíle pro cestující budou jako novinka umístěny dva LCD oboustranné informační panely a klimatizace. Finální barevné řešení vozidla bude zveřejněno v květnu roku 2009.


Technické parametry

Délka (bez spřáhel): 30,25 m
Šířka: 2,46 m
Výška: 3,40 m
Hmotnost prázdného vozu: ??
Míst celkem:
K sezení:
Ke stání:
252
51
201
Výkon motorů: 4x95 kW
Maximální rychlost: 70 km/h
Fotogalerie vozu: 
Tramvaj 19T - pohled od čela (© Škoda.cz)
Tramvaj 19T - pohled z boku(© Škoda.cz)